*|Yarnın doğası bügünden yaratılır |

 

  PLAN :)

Tarihten geşen romantizm

ASSOS

Antik çağlardan bu yana yaz kış misafirlerini gizemli güzelliğiyle ağırlıyor Assos. Dik bir yamacın eteklerine sıralanmış taş yapılar ve hemen yanı başında olağanüstü güzellikteki deniz, arkasında başlayan antik kent kalıntıları ve hepsinin koruyucusu olan tanrıça Athena’nın Tapınağı. İlk felsefe okulunu burada kuran Aristo’dan bu yana bir çok insanı başka bir dünyaya götüren Assos’u kelimelere sığdırmak neredeyse imkansız. 

Assos

Burada ilk yerleşim M.Ö. 2000 senelerine gitmekle beraber, mevcut antik kentin, M.Ö. 8-7 yüzyıllar içinde Lesbos adasından gelen Methymnalı göçmenler tarafından kolonize edildiği bilinmektedir.

Tuzla Çayı (Satnioeis) ile deniz arasında kalan kayalık bir tepe üzerine kurulan Assos kenti M.Ö.6. yüzyılda Lydia’nın, daha sonra Perslerin ve arkasından da Atina birliğinin bir üyesi olurken kent de bir banker olan Euboulos yönetimine geçmiştir. Euboulos’un mirasçısı olan azatlı kölesi Hermias şehre hakim olduktan sonra bir dönem Pers egemenliğini geçen şehir, daha sonra Bergama ve Roma yönetimine girer.

 Aristo’nun Aşkı

Efsaneye göre Assos kralı Hermias’ın kız kardeşi Pythias’ın dillere destan güzelliğini gören Aristo aşık olur. Hermias’ın beraberlikleri için bir şartı vardır: Aristo’nun Assos’ta bir okul açması. Efsanenin doğruluğu su götürür belki ama ünlü filozof bu okulu gerçekten kurar ve kendisi de 3 yıl burada ders verir. Yıllar boyunca Kleanthes gibi bir çok ünlü filozof yetiştirmiştir Assos. Athena Tapınağı’nda ya da limanda oturup düşüncelere dalmanın keyfini her mevsim bir çok insan doyasıya yaşamaktadır hala.

 Antik Çağlardan Beri Mitolojinin Gölgesinde

Araştırmalara göre MÖ 7. yüzyıldan beri Assos’ta yerleşim izlerine rastlanmaktadır. Eski çağlarda önemli bir liman kenti olan Assos, bu yerleşimlerin izlerini taşımaktadır. Athena Tapınağı: Athena Tapınağı M.Ö. 6 ıncı yüzyıla tarihlenir. Biga yarımadası ve Edremit Körfezi'ni koruyucu özelliğine bakan bu Dorik tapınak eski ihtişamı ile restore edilmiştir. Assos Atina tapınağı Anadoludaki en eski Dorik tarzdaki tapınakların başında gelir.

Nekropol: Tepenin eğimi nedeni ile yolun üst kenarında teraslara oturacak şekilde düzenlenmiştir. Gerek yer seçimi, gerek mezar anıtlarına gösterilen özen; erken çağlarda ölüme verilen önemi belirtmektedir. Arkeolojik açıdan önemi ise; MÖ 7. yüzyıl başından Roma Dönemine kadar kesiksiz bir iskan olan Assos’ta, bu kültürlere ait mezar örneklerinin yer almasıdır.  Tiyatro: Yüzünü denize ve Midilli Adası’na dönmüş olan tiyatro, kent merkezinin güneyinde doğal bir kaya oyuğuna inşa edilmiştir. Yapım teknikleri ve plan özellikleri açısından tipik bir Roma Dönemi tiyatrosudur.

1. Gün Cuma

23.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi; 23.30 Taksim AKM; 24.00 İncirli Ömür Restoran önünden hareket ediyoruz Tekirdağ, Çanakkale güzergahını takip edeceğimiz 410 kilometrelik yolculuğumuz yaklaşık 7 saat sürüyor.

 

2. Gün Cumartesi

Otelimize yerleşip biraz dinlendikten sonra akşama kadar denizin tadını çıkarıyoruz. Akşamüstü antik kent kalıntılarını gezmeye başlayacağız. Kazıların devam ettiği antik kentte takip edeceğimiz patikalar bizi görkemli Athena Tapınağı’na götürüyor. Burada vereceğimiz keyifli bir molanın ardından Arnavut kaldırımlı sokaklardan, taş evlerin arasından Behramkale köy kahvesine geliyor ve yorgunluğumuzu içtiğimiz demli çaylarla atıyoruz.

 

3. Gün Pazar

Sabah kahvaltısının ardından deniz keyfine devam ediyoruz. Öğle saatlerinde yemek için isteyenler deniz kıyısında balık, isteyenlerse köylülerin yaptığı gözlemelerden yiyebilir. Öğleden sonra İstanbul’a doğru yola koyuluyoruz. Akşam saatlerinde İstanbul’dayız.

 

 

NAKİT ÖDEME FİYATI 185 TL
KREDİ KARTINA TEK ÖDEME FİYATI 195 TL

TAKSİT KARTLARINA(3 TAKSİT)

205 TL
TAKSİT KARTLARINA(6 TAKSİT) 215 TL
TAKSİT KARTLARINA(10 TAKSİT) 230 TL

Rezervasyonun kesinleşmesi için ödeme yapılması gerekmektedir. Gezi tarihine 7 gün kala iptal edilen rezervasyonlarda % 100, 3 - 6 gün kala % 50 geri ödeme yapılır, gezi tarihine 3 gün kala herhangi bir ödeme yapılmaz. Olumsuz hava koşulları ve diğer bazı etkenler nedeni ile rehberlerimiz gezi programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 

  

 

  

TATİL :)

 

                           ASSOS HAFTASONU TURU
              3-5 HAZİRAN ve 17-19 HAZİRAN TARİHLERİNDE
                     ASSOS DOVE HOTEL KONAKLAMALI
                           TUR FİYATI 260 TL YERİNE 199 TL

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Sitede ara

“Dünya karanlık ve nefretten vazgeçti mi?
Bilim Kurgu filmlerindeki felaket senaryoları tek tek gerçek oluyor.
Yapay seralarla, oksijen fanusları altında karanlık bir dünya kalacak geriye..
Derebeylik çağlarına geri dönüldü.
Emperyalistler, görülmedik bir haksızlık ve sahtekarlık tarihi yazıyorlar.
Tek tanrıları para ! Hiçbir korkuları, zerre kadar merhametleri yok !
Çokuluslu şirketlerin güdümünde, küreselleşme ( ! ) adına ulusal sınırları hiçleyip ülkeleri parçalıyor, işgal ediyor, insanları, çocukları katlediyorlar.
Bütün coğrafyalardaki hesaplar açık açık dile getirildiği halde, madenleri, toprakları, hürriyetleri de satılığa çıkarılan insanlık, hiçbir zaman bu kadar yüz kızartıcı teslimiyet, sessizlik ve aymazlıkla suç ortaklığı içinde olmamıştı.
Gökyüzü deliniyor, buzullar eriyor... Tarımı ve geleceği yokedecek çağın felaketi olarak, genetik yapısı değiştirilmiş organizmalardan sözediliyor !
Öyle bir katastrof yaşanıyor ki ; "Işık ve sevgiyle" tabii...
Bir dua gibi ; "Işık ve sevgiyle"
Belki de sadece bir cümle değildir !
Terennümünde gizil bir enerji vardır... Birbirine karışan fısıltılar reaksiyona geçer !!!”

Anket

Yeşil bilgi platformu doğa geri almadan kısa çevre filmleri yarışmasını hangi film kazanır ?

*DOGA *

19.05.2011 19:37

TOHUMUN AŞKINA..

  Tohum Askına.. Tohum işi çok ciddi. İnsanlık için yaşamsal önem taşıyor. Küresel şirketler dünya tohum pazarını yönetiyor. Biliyorlar ki, yakın bir gelecekte “Gıdayı elinde tutan dünyayı da yönetecek”!   Bazı bilim insanlarına göre, toplumları besleyen tarımsal ürünler, yarın en güçlü,...
19.05.2011 20:02

YARASALARIN ÖCÜ

F.Baykurt, 1954 yılında yayınladığı  yapıtında bize,  insanların ve yılanların yaşadıkları çevreye müdahale edildiğinde, köy ortamında ortaya çıkan toplumsal ve fiziksel çatışmayı, yerel dille  anlatır.    Yuva canlılar için önemlidir. Yaşama eyleminin başladığı,...
19.05.2011 20:06

YAŞAM AŞKLA SÜRMELİDİR

Yirmi binden fazla aşığı öldürüyorlar ve biz bilmiyoruz bile.    Onlar sevgililerine aşk şarkıları söylüyorlar.   Dağarcıkları çok zengin ve çapkın şarkılarla yüklü.    Neşeli, homurtulu, titrek ses tonlarını karıştırarak dişilerine kur yapıyorlar.    Rakip...
19.05.2011 00:00

YAŞAM

                                                  
19.05.2011 20:01

KİRLİ SAVAŞ VE DOĞA

  Bir yürek vuruşu gibi suların, yitip giden yaşamların, bunca acıların ve hüzünlerin adını koymaya çalıştık hep. Yumuşak ve adsız mevsimleri ararken biz hep gece nöbetlerini düşündük. Hakkâri’de dün sabaha karşı 11 şehit verdik. 15 askerimiz de yaralandı. Ülkeyi yönetenler “demokratik açılım”...
19.05.2011 20:12

ÇEVRE VE REFERANDUM

  Çevre ve Referandum… Ülkenin dört bir yanında çevreyi, doğayı, doğal yaşamı korumaya yönelik mücadele yürütülüyor. Farklı görüşler, siyasal anlayışlardaki kişiler, kuruluşlar, dernekler, örgütler ve gruplar yağmaya, talana, soyguna, sömürüye karşı direniyor. HES’lere, çokuluslu maden...
19.05.2011 20:12

ALLİANOİ AĞITI

  Tarihi kapatıyorlar. Üstüne beton döktüler, sonra da suyu salıverecekler. Betonun ve suyun altında kalan tarih, dayanabildiği kadar dayanacak, sonra terk edecek zamanı. Onu görmek, gezmek, ondan öğrenmek, hiç değilse yıllar sonra yeniden bulup çıkarmak imkânı yok artık.   Çok yakın...
19.05.2011 20:08

GENETİGİ DEGİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR

  GDO ZEHİRLERİ VE ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ BİRBİRİYLE NASIL İLGİLİ ?   “Ne ilgisi var?” demeyin.  Çok ilgili.   Bir taraftan şeker fabrikaları özelleştiriliyor, diğer yandan Tarım Bakanlığı bir yönetmelikle GDO’lu ürünlerin ithalatına kapıyı ardına kadar açıyor....